Digital multimeter; LCD (6000),with a backlit; 5x/s; True RMS
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BM257S
Tootja: BRYMEN
Tootja tootekood: BM257S
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital multimeter; LCD (6000),with a backlit; 5x/s; True RMS
| Interface | USB |
| Temperature measuring range | -50...1000°C |
| Kind of display used | LCD |
| Kind of output connector | USB A plug |
| Conform to the norm | CAT II 1000V, CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, Autocheck function - automatic selection LoZ DCV, LoZ ACV, i Ω, automatic power-off, contactless voltage detector, CREST: logging of extreme values MAX, MIN and MAX-MIN of voltage and current impulses > 0,8ms, HOLD function, indicates incorrect connection of test leads, logging of MAX, MIN, MIN/MAX/REL function |
| Standard equipment | K-type temperature probe, test leads |
| Pollution degree | 2 |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, frequency, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication |
| Sampling | 5x/s |
| Weight with battery | 635g |
| True effective value measurement | True RMS |
| Bargraph | 24 segm. 40x/s |