Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; tube; Ifsm: 290A; TO220AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BYV30-600PQ
Tootja: WeEn Semiconductors
Tootja tootekood: BYV30-600PQ
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; tube; Ifsm: 290A; TO220AC
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 290A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 980mV |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |