Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with lever; SPDT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BZ-2RW8072-A2
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: BZ-2RW8072-A2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with lever; SPDT
| Operating temperature | -55...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Lever length | 63.5mm |