Connector: AC supply; socket; male; 10A; 250VAC; C14 (E); -40÷70°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BZM27/Z0000/53C
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: BZM27/Z0000/53C
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: AC supply; socket; male; 10A; 250VAC; C14 (E); -40÷70°C
| Operating temperature | -40...70°C |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for panel mounting, snap fastener |
| Type of connector | AC supply |
| Leads | connectors |
| Body material | polyamide |
| Current rating | 10A |
| Standard | IEC 60320 |
| Rated voltage | 250V AC |
| Panel thickness | ≤ 2.5mm |
| Connector variant | C14 (E) |
| Contacts configuration | SPST |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |