BZT52-B56J
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: BZT52-B56J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Zener; 0.35W; 56V; SMD; reel,tape; SOD123; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123 |
| Tolerance | ±2% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 250mA |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Power dissipation | 350mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 56V |