Connector: AC supply; socket; male; 10A; 250VAC; -40÷70°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
BZV03/Z0000/72
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: BZV03/Z0000/72
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: AC supply; socket; male; 10A; 250VAC; -40÷70°C
| Operating temperature | -40...70°C |
| Electrical mounting | 6.3x0,8mm connectors |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for panel mounting, snap fastener |
| Type of connector | AC supply |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | 34.4x76.5mm |
| Current rating | 10A |
| Standard | IEC 60320 |
| Rated voltage | 250V AC |
| Panel thickness | 1...3mm |
| Connector variant | C14 (E) |
| Contacts configuration | DPST |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |