Tootekood: BZX84-B5V6,215-2
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: BZX84-B5V6,215
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Zener; 0.25W; 5.6V; SMD; reel,tape; SOT23; single diode
Mounting SMD
Case SOT23
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 250mW
Type of diode Zener
Zener voltage 5.6V