Tester: electrical; 13 LED,LCD,with a backlit; 50÷1000VAC; IP65
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C.A 773
Tootja: CHAUVIN ARNOUX
Tootja tootekood: C.A 773
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Tester: electrical; 13 LED,LCD,with a backlit; 50÷1000VAC; IP65
| IP rating | IP65 |
| Resistance to | fall from 2m height |
| Body dimensions | 228x60x39mm |
| Kind of display used | LCD |
| Additional functions | torch |
| Conform to the norm | IEC 61326-1, EN 61010 |
| Measuring instrument features | AutoTest function, low battery indicator, phase sequence indication, polarization indicator, single-pole voltage testing |
| Standard equipment | Velcro strap, test probe |
| Type of tester | electrical |
| Continuity test | acoustic indication, optical indication |
| Weight with battery | 350g |
| Phase-to-phase voltage range for phase sequence indication | 50...1000V AC |