Switch: toggle; Pos: 2; SPST; OFF-ON; 16A/250VAC; 28A/28VDC; IP40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C1700HO
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: C1700HO
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; SPST; OFF-ON; 16A/250VAC; 28A/28VDC; IP40
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Series | 1700 |
| Mounting hole diameter | Ø12.7mm |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 28A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | polyamide |
| Knob height | 16.4mm |
| Kind of toggle | flat |