Switch: toggle; Pos: 2; DPST; OFF-ON; 16A/250VAC; Toggle: round; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C3950BB
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: C3950BB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; DPST; OFF-ON; 16A/250VAC; Toggle: round; IP67
| Mounting | on panel |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | Ø12.7mm |
| Body dimensions | 31x21.5x19mm |
| Panel thickness | ≤ 4mm |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | metal |
| Knob height | 17.5mm |
| Kind of toggle | round |