Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; ON-OFF-ON; 16A/250VAC; Toggle: round
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C3970BB
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: C3970BB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; ON-OFF-ON; 16A/250VAC; Toggle: round
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | Ø12.7mm |
| Body dimensions | 31x21.5x19mm |
| Panel thickness | ≤ 4mm |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator material | metal |
| Knob height | 17.5mm |
| Kind of toggle | round |