Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; (ON)-OFF-(ON); 16A/250VAC; 100mΩ; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C3972BB
Tootja: BULGIN
Tootja tootekood: C3972BB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; (ON)-OFF-(ON); 16A/250VAC; 100mΩ; IP67
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | Ø12.7mm |
| Body dimensions | 31x21.5x19mm |
| Panel thickness | ≤ 4mm |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator material | metal |
| Knob height | 17.5mm |
| Kind of toggle | round |