Capacitor: polypropylene; 4uF; Leads: M6 screws; ESR: 2mΩ; C44A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C44APFP4400ZA0J
Tootja: KEMET
Tootja tootekood: C44APFP4400ZA0J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; 4uF; Leads: M6 screws; ESR: 2mΩ; C44A
| Mounting | M8 screw |
| Operating voltage | 1.2kV DC |
| Max. operating current | 20A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±5% |
| Leads | M6 screws |
| Max. forward impulse current | 1.2kA |
| Terminal pitch | 22.3mm |
| Height | 101mm |
| Body dimensions | Ø50x101mm |
| Max. operating voltage | 500V AC, 1.2kV DC |
| Diameter | 50mm |
| Capacitance | 4µF |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | filtering |
| ESR value | 2mΩ |
| Climate class | 40/85/21 |