Capacitor: polypropylene; Body dim: Ø85x242mm; 250uF; ±5%; 55A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C44HKGR6250AASJ
Tootja: KEMET
Tootja tootekood: C44HKGR6250AASJ
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; Body dim: Ø85x242mm; 250uF; ±5%; 55A
| Mounting | M12 screw |
| Max. operating current | 55A |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Tolerance | ±5% |
| Leads | M10 screws |
| Terminal pitch | 35mm |
| Body dimensions | Ø85x242mm |
| Max. operating voltage | 440V AC, 1kV DC |
| Diameter | 85mm |
| Capacitance | 250µF |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | filtering, power factor correction |
| Capacitors features | long life, overpressure protection system |
| ESR value | 2.4mΩ |
| Climate class | 25/70/56, IEC60068-1 |