Capacitor: polypropylene; 250uF; Leads: screw; ESR: 3.6mΩ; C44U
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C44UQGT6250A8SK
Tootja: KEMET
Tootja tootekood: C44UQGT6250A8SK
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; 250uF; Leads: screw; ESR: 3.6mΩ; C44U
| Mounting | M12 screw |
| Max. operating current | 55A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Leads | screw |
| Max. forward impulse current | 2.25kA |
| Terminal pitch | 31.7mm |
| Height | 140mm |
| Body dimensions | Ø85x140mm |
| Diameter | 85mm |
| Capacitance | 250µF |
| Kind of capacitor | DC-Link |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | energy storage, filtering |
| Capacitors features | long life, low dielectric loss factor |
| ESR value | 3.6mΩ |
| Climate class | 40/100/21, IEC60068-1 |