AC Film Capacitor, 55 µF, 250 VAC, Metallized PP, ± 10%, C4AF Series, Radial Box
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
C4AF1EW5550T3AK
Tootja: KEMET
Tootja tootekood: C4AF1EW5550T3AK
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC Film Capacitor, 55 µF, 250 VAC, Metallized PP, ± 10%, C4AF Series, Radial Box
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 500V DC |
| Max. operating current | 13A |
| Operating temperature | -55...105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Max. forward impulse current | 297A |
| Terminal pitch | 37.5mm |
| Body dimensions | 42x40x20mm |
| Max. operating voltage | 250V AC, 500V DC |
| Capacitance | 55µF |
| Kind of capacitor | DC-Link |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | filtering |
| Conform to the norm | AEC-Q200 |
| ESR value | 4.8mΩ |
| Pulse resistance | 18V/μs |
| Max operating temperature | 105°C |