Soldering station; digital; ESD; 40W; 90÷450°C; Display: LCD
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
CD-2SQE
Tootja: JBC TOOLS
Tootja tootekood: CD-2SQE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Soldering station; digital; ESD; 40W; 90÷450°C; Display: LCD
| Power | 20W |
| Version | ESD |
| Kind of display used | LCD |
| Caution! | tips must be ordered separately |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Soldering equipment features | built-in programmer, can operate in lead-free technology, can operate in lead technology, earthing socket, possibility to change stand-by temperature, possibility to change time needed to start stand-by or hibernation, tip replacement in hot state, tip replacement with one hand, wide range of tips |
| Kind of heating element | in the tip |
| Station power | 40W |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Soldering iron weight | 15g |
| Station weight | 2.6kg |
| Station functions | hibernation mode, parameters interlock, stand-by, statistics of the device operations, temperature calibration |