Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 300mA; 0603
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
CD0603-B0340R
Tootja: BOURNS
Tootja tootekood: CD0603-B0340R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 300mA; 0603
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 603 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 300mA |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky switching |
| Leakage current | 50µA |
| Capacitance | 35pF |
| Case - mm | 1608 |