Module: diode-thyristor; 1.2kV; 90A; 21MM; Ufmax: 1.9V; Ifsm: 2kA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
CD431290C
Tootja: POWEREX
Tootja tootekood: CD431290C
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: diode-thyristor; 1.2kV; 90A; 21MM; Ufmax: 1.9V; Ifsm: 2kA
| Case | 21MM |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 90A |
| Max. forward voltage | 1.9V |
| Threshold on-voltage | 800mV |