Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 10A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D1020
Tootja: HIGHLY
Tootja tootekood: D1020
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 10A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | M4 screws |
| Max. contact resistance | 25mΩ |
| Body dimensions | 54.8x21.5x38.7mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Lever length | 49.2mm |