Diode: rectifying
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
D1FK120P-5103
Tootja: SHINDENGEN
Tootja tootekood: D1FK120P-5103
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 18A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 3V |
| Reverse recovery time | 85ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |