Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; (ON)-OFF-(ON); -10÷70°C; Toggle: round
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D22018B
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: D22018B
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; (ON)-OFF-(ON); -10÷70°C; Toggle: round
| Mounting | on panel, THT |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering, straight |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body material | polyamide |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Poles number | 1 |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 100mA / 48V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 48V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator material | brass |
| Kind of toggle | round |
| Lever plating | chromium |