Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; Leads: for soldering,straight
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D22022P
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: D22022P
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; Leads: for soldering,straight
| Mounting | on panel, THT |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, straight |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body material | polyamide |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Number of terminals | 6 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Poles number | 2 |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 48V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 48V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | brass |
| Kind of toggle | round |
| Lever plating | chromium |