Switch: detecting; Pos: 2; SPDT; 0.1A/30VDC; black; Leads: for PCB
Kordarv:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
D2A-2120
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2A-2120
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: detecting; Pos: 2; SPDT; 0.1A/30VDC; black; Leads: for PCB
| Mounting | screw, THT |
| Operating temperature | -10...85°C |
| IP rating | IP00 |
| Type of switch | detecting |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | MBB (shorting), OFF-(ON), ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 490mN |
| Actuator colour | black |
| Lever length | 3mm |