Microswitch SNAP ACTION; SPST-NC; 0.1A/12VDC; Rcont max: 100mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2AW-A052D-R
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2AW-A052D-R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; SPST-NC; 0.1A/12VDC; Rcont max: 100mΩ
| Mounting | THT, PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, soldering lugs |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 13.3x5.3x7mm |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| DC contacts rating @R | 100mA / 12V DC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Stable positions number | monostable, 1 |
| Operating Force | 1.5N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |