Microswitch SNAP ACTION; SPST-NO; OFF-(ON); Pos: 2; IP67; -40÷85°C
Kordarv:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Tootekood:
D2AW-R5-EL063MP R
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2AW-R5-EL063MP R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; SPST-NO; OFF-(ON); Pos: 2; IP67; -40÷85°C
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with short lever |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Body dimensions | 13.3x5.3x7mm |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2N |
| Lever length | 14mm |