Switch: door; Pos: 2; SPST-NO; 16A/250VAC; black; Man.series: D2D
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2D-1001
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: D2D-1001
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: door; Pos: 2; SPST-NO; 16A/250VAC; black; Man.series: D2D
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | door |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | 36.7x13.5mm |
| Panel thickness | 1...2.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |
| Button shape | prominent, round |