Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 1A/125VAC; 0.1A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2F-01LD
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2F-01LD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 1A/125VAC; 0.1A/30VDC
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | compact, for soldering |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 12.8x5.8x6mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Operating Force | 1.47N |
| Lever length | 12.8mm |