Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
450.0
Tootekood:
D2F-FL2-A
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2F-FL2-A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB, right |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 12.8x6.5x5.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 500mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 390mN |
| Lever length | 12.8mm |