Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 3A/125VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2FD3
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2FD3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 3A/125VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Contact material | silver |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.47N |
| Button shape | convex, rectangular |
| Lever length | 0m |