Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/6VDC; IP40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2FS-F-N
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: D2FS-F-N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/6VDC; IP40
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body material | plastic |
| Body dimensions | 12.8x6.5x5.8mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Electrical life | 10000cycles |
| Key stroke | 0.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 100mA / 6V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 850mN |