Microswitch SNAP ACTION; 0.1A/125VAC; 2A/12VDC; SPDT; ON-(ON)
Kordarv:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Tootekood:
D2HW-BL231M BY OMR
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2HW-BL231M BY OMR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; 0.1A/125VAC; 2A/12VDC; SPDT; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables, downwards |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 13.3x5.3x6.5mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 12V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 650mN |
| Lever length | 15mm |