Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 2A/12VDC; Rcont max: 100mΩ; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2HW-BR231DR
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2HW-BR231DR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 2A/12VDC; Rcont max: 100mΩ; Pos: 2
| Mounting | mounting holes |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | terminal |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 13.3x5.3x6.5mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 12V DC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1, monostable |
| Operating Force | 650mN |
| Actuator colour | silver |
| Button shape | round |