Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/100VAC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2HW-C203MRS
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2HW-C203MRS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/100VAC
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | right, cables |
| Max. contact resistance | 150mΩ |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 2A / 12V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 100V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 750mN |