Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 2A/250VAC; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
200.0
Tootekood:
D2SW-3-3MS
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2SW-3-3MS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 2A/250VAC; IP67
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.77N |