Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.1A/125VAC; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
D2SW-P01D
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2SW-P01D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.1A/125VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, self-clinching, straight |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.8N |