Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPST-NO
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2SW01L23M
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2SW01L23M
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPST-NO
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Contact material | silver |
| Terminal pitch | 8.7mm |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.1mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 590mN |
| Button shape | round |
| Lever length | 14.5mm |