Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2SWP01L3M
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D2SWP01L3M
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Contact material | gold |
| Terminal pitch | 8.55mm |
| Body dimensions | 19.8x6.4x11mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 100mA / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 600mN |
| Button shape | round |
| Lever length | 15.8mm |