Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 5A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D2VW-5-1MS
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: D2VW-5-1MS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 5A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | on right, cables |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 33x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.96N |