Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D3M01K33
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D3M01K33
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | JST connector |
| Contact material | gold |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 29.2x7x10mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 500mN |
| Button shape | convex, rectangular |
| Lever length | 19.2mm |