Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
50.0
Tootekood:
D3V-016-3C23
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D3V-016-3C23
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Mounting | mounting holes |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT + NO |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1, monostable |
| Operating Force | 290mN |
| Actuator colour | silver |
| Button shape | round |