Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D3V-164-1A5
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: D3V-164-1A5
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -25...105°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, connectors |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.96N |
| Lever length | 24.1mm |