Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 16A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D3V161M1C5
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: D3V161M1C5
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 16A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...105°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | quick connect terminal |
| Contact material | silver |
| Terminal pitch | 7.7mm |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.96N |
| Button shape | convex, rectangular |