Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 16A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D45U-V3LD
Tootja: ZF
Tootja tootekood: D45U-V3LD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 16A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...150°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 250000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1N |