Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 21A/250VAC; 8A/250VDC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D489-V3AA
Tootja: CHERRY
Tootja tootekood: D489-V3AA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 21A/250VAC; 8A/250VDC; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | AgNi |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 250000cycles |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 21A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.5N |