Limit switch; NO + NC; 10A; max.400VAC; max.250VDC; M20; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D4B-4116N
Tootja: OMRON
Tootja tootekood: D4B-4116N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Limit switch; NO + NC; 10A; max.400VAC; max.250VDC; M20; IP67
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | metal |
| Body dimensions | 74x40x43mm |
| Switched voltage | ≤ 250V DC, ≤ 400V AC |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 4 |
| DC contacts rating @R | 6A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Connection | M20 |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | adjustable lever R 25-89mm, plastic roller Ø19mm |