Limit Switch, Top Roller Lever, SPST-NO, SPST-NC, 3 A, 240 VAC, 5 N, D4N Series
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D4N-9120
Tootja: OMRON
Tootja tootekood: D4N-9120
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Limit Switch, Top Roller Lever, SPST-NO, SPST-NC, 3 A, 240 VAC, 5 N, D4N Series
| Operating temperature | -30...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | plastic |
| Body dimensions | 64x31x30mm |
| Switched voltage | ≤ 240V AC, ≤ 250V DC |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| DC contacts rating @R | 550mA / 125V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 240V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | lever R 26mm, metallic roller Ø17,5mm |
| Switching frequency max | 2Hz |