ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 5A/250VAC; 10A/30VDC; -30÷65°C; 1GΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D502J12S2AHQA
Tootja: C&K
Tootja tootekood: D502J12S2AHQA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 5A/250VAC; 10A/30VDC; -30÷65°C; 1GΩ
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Colour | black |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | CuZn |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |