Diode: stud rectifying; 2.8kV; 1.5V; 250A; cathode stud; DO205AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D61-250-28-N0
Tootja: KUBARA LAMINA
Tootja tootekood: D61-250-28-N0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 2.8kV; 1.5V; 250A; cathode stud; DO205AB
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AB |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 2.8kV |
| Max. load current | 395A |
| Max. forward impulse current | 5.5kA |
| Load current | 250A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Fastening thread | M20x1,5 |
| Cable length | 140mm |
| Type of diode | rectifying |