Diode: stud rectifying; 2kV; 1.2V; 400A; cathode to stud; DO205AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D61-400-20-N0
Tootja: KUBARA LAMINA
Tootja tootekood: D61-400-20-N0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 2kV; 1.2V; 400A; cathode to stud; DO205AB
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AB |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 2kV |
| Max. load current | 628A |
| Max. forward impulse current | 7kA |
| Load current | 400A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Fastening thread | M20x1,5 |
| Cable length | 140mm |
| Type of diode | rectifying |